MUTLULUK RESİMLERİMİZ

MUTLULUK RESİMLERİMİZ

MUTLULUK RESİMLERİMİZ

Nur Koçak


8 Ocak-16 Şubat 2020
Açılış Tarihi: 8 Ocak 2020
Saat: 18.30
8 January-16 February 2020 
Opening Date: 8 January 2020
Time: 6.30 pm

Çağdaş Sanatlar Merkezi - Osman Hamdi Bey Sergi Salonu ve Eren Eyüboğlu Sergi Salonu
Contemporary Arts Center - Osman Hamdi Bey Exhibition Hall and Eren Eyüboğlu Exhibition Hall 

Fotoğraf; Nur Koçak, Annem, Babam, Ablam ve Ben 1, 1980-1983
Fotoğraf: Mustafa Hazneci, SALT
 
Fotogerçekçilik akımının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Nur Koçak’ın en kapsamlı sergisi Mutluluk Resimlerimiz, SALT Beyoğlu ve SALT Galata’nın ardından, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Kadın dergilerinden Hollywood sinemasına popüler kültürün yaygınlaşması ve Türkiye’deki yansımalarını eleştirel bir gözlemci anlatıcı olarak irdeleyen sanatçının üretimine ayrıntılı bir bakış sağlayan serginin sunumu, 1970’ler ile 2010’lar arasındaki resim serileriyle heykellerini bir araya getiriyor.
 
Mutluluk Resimlerimiz, 1960 öncesi kentli orta sınıfın beğenileri kadar, Türkiye sinemasının ilk yıldız oyuncusu, yapımcı ve yönetmen Cahide Sonku’nun üretimlerinin göz ardı edilerek itibarsızlaşmasına dair bir dizi resmin ilki olan Cahide-Önce (1996-1999) ile başlar. Koçak, bu işi takip eden Fetiş Nesneler (1974-1988) ve Nesne Kadınlar (1975-1979) serilerinde, Paris’te resim eğitimi alırken topladığı kadın dergilerinden görsel unsurları kullanır. Küreselleşen tüketim kültürünün İstanbul’un merkezindeki mağazalara etkisine bakan Vitrinler’deyse (1989-2019), boncuk işlemeler ve parlak taşlarla süslü file çorapları, dantelli iç çamaşırlarını ve türlü aksesuarı sokak imgeleriyle iç içe işler. 
 
Bir subay kızı olan ve çocukluk ile ilk gençlik yıllarını başkentte geçiren Koçak’ın Aile Albümü (1979-2012), anne babasının evlendiği 1930’dan 1950’lere özel günlerde, çoğu stüdyoda çekilmiş hatıra fotoğraflarını temel alır. Çağdaş Sanatlar Merkezindeki sunumunda son seride sanatçının, kadın gazetesi Kelebek’teki “Mutluluk Resimleriniz” köşesinden yola çıkarak yaptığı siyah beyaz çizimlere Cağaloğlu’ndan toplama, romantizm temalı asker kartpostallarına müdahalelerle ürettiği bir dizi iş eşlik eder. 
 
Sanat tarihçisi Ahu Antmen ile SALT’tan Amira Akbıyıkoğlu tarafından programlanan Mutluluk Resimlerimiz, Koçak’ın mecra ve teknik seçimindeki kararlılığını vurgularken feminist bakış açısına sahip işleriyle kadın kimliğinin yok sayıldığı ya da arka planda bırakıldığı sanat tarihsel anlatının dönüşümüne bulunduğu önemli katkılara dikkati çeker. Antmen ile Akbıyıkoğlu’nun açılış kapsamında sanatçı Nur Koçak ile Çağdaş Sanatlar Merkezindeki Yaşar Kemal Konferans Salonunda yapacağı, saat 18.30’da başlayacak söyleşi herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. 
 
Ayrıntılı bilgi için: saltonline.org