BAŞKANIN MESAJI

Ne kadar yoksul ve çıplak görünürse görünsün ağaçlar, o kadar yakındır ilkbahar özsuyu yürümüş dallara uğultuyla bakarsak” demişti, usta ve üstat Attila İlhan.

İlkbaharın dallara, uğultuya yöneldiği bir baharın içindeyiz, onun en şair ayı Nisan’ın içindeyiz.

Kışı, adeta kovuğumuza çekilmiş, ağırçekim, solgun bir ruh hali içinde geçirdik. Sosyal yaşamı kısıtlı alanlarda, dış münasebetleri asgari, toplumsal ve bireysel koşullanma içinde geçirdik. Bir de baktık ki, aylar geçmiş; yıl geçmiş. Zaman zamanın ardına takılıp geçip gitti ama tedirginlik, tedbir ve ne olacak? sorusu bir türlü bir yere gitmedi.

Olsun!

Varsın gitmesin!

Ortak sorumluluk duygusuyla, azami tedbirlerle koronayı bir daha geri dönmemek üzere göndermeye az kaldı. Bu aklımızın bir kenarında dururken; baharın, Nisan ağaçlarının yapraklarındaki ışıltının tadını yudumlayacağız yavaş yavaş. Yine mesafemiz olsun, yüzümüzde yine maskemiz olsun.

Ötekini düşünerek yenemeyeceğimiz hiçbir kötü güç yok. Bunu yaşayarak öğrendik. Çankayalıların sanatı, sağlıkla birlikte ele alıp, buradan yeni bir çıkış yakalayacağına inanıyoruz. Sanatla karamsarlığı ve koronayı da bir ölçüde bertaraf edeceğiz. Buna hep  inandık. Bu yüzden Nisan ayında sanatta renk renk, kıpır kıpır oluşumlarla el ele  verdik. İstedik ki, baharın müjdesi sanatın da müjdesi olsun. Sizler için, unutulmayacak etkinliklerle birlikte olmak ve yaşadığımız günleri bir nebze bile olsa daha da güzel kılmak adına hazırladığımız etkinliklerimizde bu ay;

Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezinde, ‘İbrahim Demirel’in Objektifinden Şiirin Yüzleri Ankara’ fotoğraf sergisi siz değerleri sanatseverlerin izlencesine sunulmaya devam ederken, ‘4. Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali‘ çok kıymetli çocuklarımız için online olarak gösterilecektir.

Zülfü Livaneli Kültür Merkezinde, ‘Kumbaramdaki Oyuncaklar Oyun Bahçemde’ isimli sergide oyuncak ve kumbarayı bir araya getiren bu yaşayan koleksiyonu sizlere sunuyoruz.

Hayatımızdaki müjdeleri birlikte çoğaltıp,
sevgiyle kalmak dileği ile,


Alper TAŞDELEN
Çankaya Belediye Başkanı