LEONARDO DA VINCI’YE SAYGI

LEONARDO DA VINCI’YE SAYGI

LEONARDO DA VINCI’YE SAYGI

5 Ekim - 1 Kasım 2020
5 October - 1 November 2020
 
Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi - Tüm Galeriler
Doğan Taşdelen Contemporary Arts Center - All Exhibition Halls
 
 
Hiçbir yerin yerlisi olamadan yaşamış, ruhuna yolculuk ateşi üflenmiş seyyahlar gibi. Çocukluğunda böcekleri, hayvanları, çiçek açan ağaçları ve doğanın bütün biçimlerini gözlemleyip taslaklar çizmiş durmadan. Gücünün, zekasının bilincine vararak, her şeyi merak ederek yaşamış. Sigmund Freud onun için ‘’Herkes uykudayken, gökyüzüne karanlık hakimken erken uyanmış bir adam’’dır der.
Küratör: İbrahim Karaoğlu
 
-----------
 
Projenin Amacı;
İlk gençlik yıllarında, Andrea del Verrocciho’nun atölyesinde çırak olarak başlayan yeraltı serüveni, eşsiz eserlerle, tasarımlarla, bilimsel buluşlarla dahiliğin doruğuna ulaştırmıştır onu.
Ressam, heykeltraş, mühendis, mimar, mucit, müzisyen, anatomist, botanikçi bir dehaydı o. Rönesansın en çok parlayan ve günümüzde de ışığı sönmeyen yıldızı oldu. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi, en özel sanatçılarından biridir.
67 yıllık ömrünün yaklaşık yarım asrını, yaratıcı ruhunun şekillendirdiği kusursuz eserleri üreterek, tasarlayarak, bilimsel bir bakışla hayatı çoğaltarak yaşadı.
Dönemin ünlü ressam ve heykeltraşı Andrea del Verrocchio’nun atölyesinde Botticelli, Perugino, Lorenzo di Credi, Botticini ve Biagio d’Antonio gibi sanatçılarla birlikte eğitim gördü ve çıraklığının üçüncü yılında Floransalı ressamlar loncasının defterine bağımsız bir ressam olarak yazdırdı adını. Ünlü, zengin bir koruyucusu olmadan, on yıl bağımsız bir sanatçı olarak özgürce, resimler ve heykeller yaptı. Binalar, makinalar, silah tasarımları, kale, kilise, kanal ve uçan makinalar onun ilgi alanı oldu hep. Altın oranı ve perspektifi başarıyla kullandı. Tonu yumuşatıp çizgiyi eriterek, zengin perspektifle değişkenliğini kusursuzca başardı.
 
1502’de II. Bayezid’e Haliç için tasarladığı 240 metrelik köprüyü sundu. Ancak, bu proje kabul edilmedi ve nice yıllar sonra Norveç’te üst geçit olarak yapıldı.
Leonarda da Vinci 64 yaşına geldiğinde, ona hamilik yapan Giuliano Medici öldü. Aynı yıl, Fransa kralı I. François tarafından Fransa’ya davet edildi ve sarayın baş ressamı, mimarı ve mühendisi olarak, Paris’in güneybatısındaki Amboise’de Kraliyet Sarayı’nın yakınındaki Cloux Luce Şatosu’na yerleşti ve ölünceye kadar orada yaşadı. Leonardo da Vinci, Fransa’ya gelirken üç öenmli resmini de yanında getirmişti; Saint Jean Baptiste - Vaftizci Yahya, La Vierge, I’Enfant Jesus et Sainte Anne-Bakire Meryem ve Çocuğu İsa ve La Joconde-Mona Lisa. Bugün bu tablolar Louvre Müzesi’nde bulunuyor ve Fransa’nın en değerli kültür hazineleri arasında yer alıyor.
Leonardo da Vinci, kralın kendisine sağladığı olanaklarla yaratıcı, üretici ve verimli bir yaşam sürmüş şatosunda. Mezarı Amboise’de ve yaşadığı ev muhteşem bir müzeye dönüştürülmüş. Onun çok özel eşyaları, kitapları, çizimleri, yaptığı dört, fresk ve kırk önemli projesinin maketleri o müzede. IBM tarafından orjinal projelerin çizimleri birebir uygulanmış.
 
Denizaltı, uçak, helikopter, tank, makinalı tüfek, açılır köprü ve pek çok projenin maketi bu müzede bulunuyor. Leonardo da Vinci’nin II. Bayezid’e Haliç’e yapılmak üzere projelenen Le Pont de la Corne d’or-Altın Boynuz Köprüsü projesinin de bir uygulaması bu müzenin bahçesinde bulunuyor.
 
----------

Leonardo da Vinci, 500. Ölüm Yıl Dönümünde, dünyanın çeşitli yerlerinde, onuruna düzenlenen çok büyük organizasyonlarla anıldı. Üniversite, müze ve galerilerde özel etkinlikler ve gösterimler düzenlendi.
 
Doğduğu köydeki müzede, sanatçının ilk resmi sergilenirken, duvar resmi “Son Akşam Yemeği” nin betimlendiği büyük halı da Clos Lucé Şatosu’nda sergilendi. Amboise’da sergilenen bu halı 500 yıldan bu yana ilk kez Vatikan Müze’sinin dışına çıktı. Londra’da açılan “Leonardo da Vinci: Çizimlerle Hayat” sergisi, İngiltere’nin 12 farklı kentinde de sergilendi. Ve Louvre Müzesi’nde Leonardo da Vinci’ye ithaf edilerek açılan sergi binlerce kişi tarafından izlendi. Ülkemizde de, “Leonardo da Vinci’nin 500. Ölüm Yıl Dönümü” nedeniyle çok önemli bir Leonardo projesi gerçekleştirildi.
 
Bir grup entelektüel sanatçı, Paris’te yaşayan ressam Onay Akbaş’ın düşlediği “Leonardo da Vinci’ye Saygı” projesini, İbrahim Karaoğlu’nun küratörlüğünde ve Emre Sefer’in koordinatörlüğünde, Leonardo’nun ömrünün son üç yılını yaşadığı Amboise kentine bir yolculuk yaparak başlattılar. Yolculuk sonrası, her sanatçı, orada duyumsadıklarını; Leonardo’ya gönderme yaptıkları resim, heykel, kitap ve belgesel bir filme dönüştürerek, İstanbul, İzmir ve Bodrum’da sanatseverlerle buluşturdular.
 
Pandemi koşulları nedeniyle Fransa ve İtalya sergilerini gerçekleştiremeyen “Leonardo Da Vinci’ye Saygı” ekibi bu proje için yapılan tüm yapıtları çok büyük bir sanat şöleniyle Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Ankaralı sanatseverlerle buluşturacak. Sergi 2 Ekimde gezilebilirken, 1 Kasım’a kadar pandemi koşullarındaki tüm önlemler alınarak izlenebilecek.
 
Devrim Erbil, Ergin İnan, Tülin Onat, Yalçın Gökçebağ, Fevzi Karakoç, Bedri Baykam, Onay Akbaş, Cem Sağbil, Mercan Dede(Arkın Ilıcalı), Barış Sarıbaş, Bahar Organer, Burçin Erdi gibi sanatçıların, çok büyük boyutlu resim ve heykelleri sergilenirken, yönetmen Durmuş Akbulut’un proje katılımcılarının Fransa ve Türkiye’de gerçekleştirdikleri etkinliği yansıtan “Leonardo da Vinci Belgeseli “, çok özel bir filme dönüştürülerek sergi etkinlikleri süresince her gün galerideki video bölümünde  izlenebilecek.