HÜSEYİN YILDIRIM ‘‘BİR BAŞKADIR ANKARAM’’

HÜSEYİN YILDIRIM  ‘‘BİR BAŞKADIR ANKARAM’’

HÜSEYİN YILDIRIM ‘‘BİR BAŞKADIR ANKARAM’’

1 Aralık 2020 - 31 Ocak 2021

Açılış Tarihi: 1 Aralık 2020
Saat: 12.00
1 December 2020 - 31 January 2021
Opening Date: 1 December 2020
Time: 12 pm
 
Zülfü Livaneli Kültür Merkezi 
Mutluluk Sergi Salonu
Zülfü Livaneli Cultural Center
Happiness Exhibition Hall 

Ressam Hüseyin YILDIRIM’ın, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara’ya gelişinin, 101. yılına özel  güvercin simgesiyle anlattığı Ankara, Özgürlük ve Barış konulu 32. kişisel sergisini siz değerli sanatseverlerin beğenisine sunuyoruz.
 
Başta Cumhurbaşkanlığı, Kültür Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında, özel ve resmi koleksiyonlar, müzeler ve çeşitli bankaların koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır. T.C. Kültür Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Resimleniyor” ile “Garlar” projelerinde görev aldı.
 
Hasan Pekmezci, Yıldırım’ın resimleri ile ilgili şunları söylüyor: “Resimlerinde kullandığı kapı, kuş ve ağaç motifleri ile Yıldırım, estetik değerlerin yanı sıra düşünsel göndermeler de yapıyor. Kullandığı imgelerle tutsaklığı ve özgürlüğü anlatan Yıldırım’ın yaşamında, kapıların çok önemli yeri olduğunu görüyoruz. Kapıları kimi zaman bir giz, kimi zaman bir tutsaklık, kimi zaman da aynı kapı bir umut olabiliyor. Kapıların gizemini ve tutsaklığını, yeşeren ağaçlar ve kuşlarla, özgürlüğü ve umudu sembolize eden sanatçı bu imgelerle geleceğe olan umudunu tuvaline yansıtıyor.”