KUMBARAMDAKİ OYUNCAKLAR OYUN BAHÇEMDE

KUMBARAMDAKİ OYUNCAKLAR OYUN BAHÇEMDE

KUMBARAMDAKİ OYUNCAKLAR OYUN BAHÇEMDE

5 Nisan - 21 Mayıs 2021

ETKİNLİKLER
5 Nisan - 10 Nisan BirKültür Kolektif Sanal Sergisi
12 Nisan - 16 Nisan Müze Kumbaram Vitrinde

20 Nisan - 21 Mayıs Ankara Oyuncak Müzesi Tematik Sergileri

KUMBARALAR
20 Nisan Ankara Oyuncak Müzesi
30+1 Kutlaması

23 Nisan - 19 Mayıs
3 Nisan Sanal Sergisi
18 Mayıs - 21 Mayıs Müzeler Günü ve Haftası


Sergi turu ve etkinlikler için www.oyuncak.museum adresinden kayıt olunması gereklidir.
Güncel pandemi kuralları önceliği sebebiyle programı günlük takip etmenizi rica ederiz.
irtibat: ileti®birkultur.com - 0312 342 48 80

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, Müze Kumbaram ve BirKültür Kolektif Sergisi Oyuncağa ve Kumbaraya Dair Ufuk Açıcı Bir Sergiyle izleyicileri Buluşturuyor.

Kültür bir birikimdir. Oyun kültürün en önemli yapı taşları arasında yer alır. Oyun, yaşam ile paralellik gösterir, birikimden beslenir ve yaşama dair biriktirdiklerimizin çıktısıdır. İnsan yaşamı boyunca çeşitli kurallara uyarak ve araçlar kullanarak oyun oynar. Oyun, insanların dünyayı yorumlama biçimini gösteren bir etkinlik olarak kabul görür. Oyun oynarken dünyaya hazırlanır, bunun için de oyuncaklardan yararlanırız.

Değişim; çok hızlı, korkuturcasına, fütursuzca gerçekleşmekte. Değişirken oluşan yıkım, tahribat kültürleri doğrudan etkilemekte... Bitirilen her kültür yitirilen bir oyun demek... Bu nedenle kültürler ölmesin, yok olmasın, unutulmasın, değişsin ama biz bu değişimi bilelim, takip edelim, unutmayalım ve biriktirelim... Biriktirelim kumbaraya atar gibi, orada saklar gibi; öğretelim geçmişte yaşar gibi, geleceği kurar gibi...

Kumbaramdaki Oyuncaklar Oyun Bahçemde Sergisi Ankara Üniversitesi bünyesindeki Türkiye'nin ilk oyuncak müzesi Ankara Oyuncak Müzesi ile BirKültür Girişim Platformu ortaklığıyla kurulan ve oyuncakla kumbarayı bir araya getiren yaşayan bir sergidir.

Ankara Oyuncak Müzesi'nin hızlı değişim süreci içinde kaybolma tehdidi altında bulunan oyuncakları korumak, oyuncak aracılığıyla sanayi, kültür, eğitim, çocukluk ve oyun tarihi alanlarında sürekli ve geçici sergiler düzenleme işlevleriyle BirKültür Girişim Platformu'nun hızlı değişim süreci içerisinde oluşan tehditlere karşı kumbarayı kullanarak kültürleri korumak, yaşatmak, anlatmak; kültür tarihi, eğitim tarihi, çocukluk tarihi alanlarında araştırmalar ve kumbara aracılığıyla çocuklarla ve yetişkinlerle müze, sanat, tarih gibi disiplinlerarası uçsuz bucaksız alanlarda eğitimler yapma misyonları bu yaşayan sergide birleşti.

Sergi, Ankara Oyuncak Müzesi'nin 1990 - 2015 yılları arasında bir araya getirilen, 3000'e yakın oyuncaktan oluşan zengin koleksiyonundan seçilen, geleneksel oyuncaklar ile yerli ve yabancı sanayi tipi oyuncaklarla, farklı dönemlere tarihlenen kumbaralardan oluşuyor. Sergiye, Müze Kumbaram'ın 1978 yılında başlayan serüveniyle, 2000'i aşkın nesneden oluşan koleksiyonundan seçilen tematik kumbaraların yanı sıra BirKültür Girişim Platformu sanal koleksiyonuna dahil çeşitli çağdaş sanat eserleri de tematik bir içerikle eşlik ediyor.

Serginin kültürel birikimimize katkı sağlaması ümidiyle...