Türklerin Gözünden Tayland / Taylandlıların Gözünden Türkiye

Türklerin Gözünden Tayland / Taylandlıların Gözünden Türkiye

Türklerin Gözünden Tayland / Taylandlıların Gözünden Türkiye

Tayland’ın bir kısmını Türkiye’ye taşımak...
 
2018 yılında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 60. Yılını kutlayan Tayland ve Türkiye, her zaman samimi ilişkiler içinde olmuştur. 
 
İkili ilişkileri daha da güçlendirmek ve Tayland’ın diğer yönlerini Türk halkına tanıtmak amacıyla, Ankara’daki Tayland Kraliyet Büyükelçiliği, önde gelen Türk akademisyenleri ve Türk medyası mensuplarını 2018’den bu yana düzenli olarak Tayland’a davet etmektedir. Bu ziyaretlerin amacı söz konusu Türk heyetlerini Tayland’daki eğitim kurumlarındaki meslektaşları ile tanıştırmanın yanı sıra, katılımcıların Tayland kültürünün çeşitli yönlerini görmelerini sağlamaktır. COVID-19’un yayılması ile bu başarılı ziyaret programları askıya alınmış ve Türkiye ile Tayland arasındaki seyahatler de geçici olarak durdurulmak zorunda kalmıştır. Pandemiden önceki dönemde, 2018 yılında Türkiye, 60.000’in üzerinde Taylandlı ziyaretçisiyle Taylandlı turistler için popüler bir turizm merkeziydi ve aynı şekilde Tayland’da Türkiye’den yaklaşık 70.000 civarında turist çekiyordu. Fakat pandemi nedeniyle daha önce olduğu gibi özgürce seyahat etmemiz kısıtlandı ve görmek istediğimiz yerleri bir süredir göremiyor ve ziyaret edemiyoruz. Günümüz dünyası COVID-19 tarafından altüst edilmiş bir durumdadır ve dolayısıyla dünya halkları arasında duvarlar örülmüş gibi durmaktadır. Büyükelçilik olarak biz bu duvarları yıkmak ve insanları güvenli bir ortamda tekrar biraraya getirmek ve seyahat etmenin keyfini yaşatmayı amaçlıyoruz.
 
‘’Türklerin gözünden Tayland / Taylandlıların gözünden Türkiye’’ Dostluk Fotoğraf Sergisi, yukarıda bahsetmiş olduğumuz Büyükelçilik programı ile Tayland’ı ziyaret eden Türk akademisyenlerin ve basın mensuplarının fotoğraflarından oluşmaktadır. Bu sayede, değerli ziyaretçileri onların Tayland’a ilişkin görüşlerini paylaşmaya davet ederek, seyahat kısıtlamasının yarattığı sıkıntıyı hafifletmeyi ve bir anlamda Tayland’ın bir kısmını Türk halkıyla paylaşmayı hedefliyoruz. 
 
Öte yandan, dünyaca ünlü bir turistik merkez olan Türkiye’ de pek çok cazibe merkezine sahiptir ve Tayland Kraliyet Büyükelçiliği diplomatları da pandemi öncesinde Türkiye’nin çeşitli yerlerini gezme fırsatı bulmuşlardır. Bu vesileyle, dostluk fotoğraf sergisi aracılığıyla, Büyükelçilik olarak Taylandlı diplomatların fotoğrafları sayesinde Türkiye’nin güzelliklerine göz atmayı ve onların Türkiye hakkındaki görüşlerini de paylaşmaktan gurur duyuyoruz.
 
Yeni bir maceraya atılmanın, yeni kültürleri deneyimlemenin, yeni yiyecekler denemenin, yeni insanlarla tanışmanın ve yeni kültürleri bizzat öğrenmenin hazzının ve heyecanının yerini hiçbir şey alamazsa da, Büyükelçilik olarak, bu fotoğraf sergisi sayesinde Türk halkına yeni-normal bir yolculuk duygusu yaşatmayı hedeflemekteyiz. Tayland ve Türkiye’ye ait bu 50 fotoğraf, umarız izleyicilere her iki ülkenin de güzelliklerini hatırlatır ve dünyayı yeniden gezme ve keşfetme şansını beklerken hepimize daha parlak, sağlıklı ve iyi bir gelecek için iyimserlik katar.