#YeniHaymat

#YeniHaymat

#YeniHaymat

#YeniHaymat
 
Almanya ve Türkiye, siyasi ve ekonomik açıdan olduğu gibi; milyonlarca insan, aile ve dostluk ilişkisiyle de birbiriyle yakından bağlıdır. Uzun yıllardır iki ülke arasında kişisel temaslar süregelmekte ve insanlar bir ülkeden diğerine göç etmektedir. Mesela 2. Dünya Savaşı sırasında baskı altında olan çok sayıda Alman, genç Türkiye Cumhuriyeti´nde kendine güvenli bir vatan buldu. Dünya Savaşı sona erdikten sonra da birçok insan çalışmak ve kendine yeni bir hayat kurmak için Türkiye´den Almanya´ya göç etti. Hala her yıl çok sayıda insan Türkiye´den Almanya´ya ve Almanya´dan da Türkiye´ye gitmekte.

Kimi zaman kısa süreli, kimi zaman da kalıcı olarak diğer ülkeye yerleşmek için. Almanya Büyükelçiliği olarak Almanya’dan Türkiye’ye ya da Türkiye’den Almanya’ya yerleşen kişilerde yeni memleketlerinin kendilerinde nasıl bir duygu uyandırdığı sorusundan yola çıkarak Ekim 2019’da Instagram üzerinden #YeniHaymat adlı bir fotoğraf yarışması düzenlendik.

Fotoğraf yarışmamızın başında bir dizi soruya cevap aradık: Yeni vatana dair hisler nelerdir? Kalıcı izlenimler nelerdir? Eskiden aşina olunan veya kültürlerin kesiştiği yerler var mı? Katılımcılardan ‘yeni memleket’ duygusunu fotoğrafa yansıtarak özlemlerini, duygularını, gurbet hissini ve gözlemlerini dile getirmelerini istedik. 6 ay süren yarışmada her ay 3 fotoğraf sahibi ödül aldı. Yarışmaya 200’ün üzerinde fotoğraf katıldı. Franziska Trepke (DAAD), Yavuz Alatan (Serbest Fotoğrafçı) ve Almanya Büyükelçiliği Basın Bölümü’nden oluşan değerli jüri fotoğrafları titizlikle değerlendirerek 18 fotoğrafı ödüllendirdi. Almanya Büyükelçiliği Basın Bölümü’nden oluşan değerli jüri fotoğrafları titizlikle değerlendirerek 18 fotoğrafı ödüllendirdi. Bize ulaşan fotoğraflarda yolculukla ilgili yerler vardı. Gönderilen fotoğrafların ortak özelliği şuydu: Her biri umut, bir harekete geçme, yola koyulma hissi veriyor.
 
Hermann Hesse´nin ünlü sözlerinde olduğu gibi bu resimler de adeta şunu söylüyor:“Ve her başlangıç bir büyü barındırır.“ Eserlerini takip eden sayfalarımızda görebileceğiniz sanatçılar işte tam da yeni vatan büyüsünü yakalamayı başarmışlardır.