ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ

ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ

ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ

ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ’NİN PROGRAMI BELLİ OLDU  
 
11-17 Ekim 2021 tarihleri arasında Puruli Kültür Sanat tarafından çevrimiçi ve fiziki olarak dokuzuncu kez gerçekleştirilecek olan Engelsiz Filmler Festivali, son dönemin en beğenilen uzun ve kısa metraj filmlerden oluşturduğu 38 filmlik programıyla sinemaseverleri buluşturmaya hazırlanıyor. Festivali’in bu yılki programında Ulusal Uzun Film Yarışması, Kısa Film Yarışması, Absürt, Oditoryum, Kaleydoskop ve Çocuklar İçin seçkileri yer alıyor. 
 
FESTİVAL TAMAMEN ERİŞİLEBİLİR VE ÜCRETSİZ  
 
Türkiye ve dünya sinemasının son dönem festivallerinde öne çıkan, çok konuşulan, ödüller toplayan ve beğeniyle karşılanan filmlerini Ankara ve Türkiye’deki tüm sinemaseverlerle buluşturacak olan Festival, tüm filmleri her yıl olduğu gibi göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar içinse ayrıntılı altyazı seçenekleri ile erişilebilir olarak izleyicilerine sunacak. Festivalin film gösterimleri Ankara’da 11-13 Ekim tarihleri arasında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ve 11-17 Ekim tarihleri arasında çevrimiçi olarak muvi.com üzerinden gerçekleştirilecek. Festival filmleri, web sitesinden açıklanan gün ve saatlerde salonda ve çevrim içi platform üzerinden ücretsiz takip edilebilecek. Engelsiz Filmler Festivali’nde film gösterimlerinin yanı sıra yönetmenlerle gerçekleşecek söyleşiler de erişilebilir olacak.
 
FESTİVAL DOKUZUNCU YILINDA BİRÇOK YENİLİKLE GERÇEKLEŞECEK
 
Engelsiz Filmler Festivali, dokuzuncu yılında da sinemaseverleri farklı birçok yenilikle karşılayacak. Seyircinin aşina olduğu klasik seçkilerin yanı sıra ismi değişen ve yeni eklenen seçkileriyle de farklılıklar sunacak Festival’in en büyük yeniliği uluslararası nitelikte gerçekleştirilecek Kısa Film Yarışması olacak. Festival’in ilk yılından bu yana Engelsiz Yarışma olarak yerli sinemanın en iyi örneklerinin buluştuğu bölüm ise bu yıldan itibaren Ulusal Uzun Film Yarışması olarak gerçekleştirilecek. Festival; Oditoryum, Kaleydeoskop ve Absürt isimli yeni seçkileriyle de farklı türdeki filmleri seyircisiyle buluşturacak. 
 
Festival Bu Yıl 38 Erişilebilir Filmi Seyircisiyle Buluşturacak 
Toplamda 38 filmin gösterileceği Engelsiz Filmler Festivali’nin bu yılki programında Ulusal Uzun Film Yarışması, Kısa Film Yarışması, Çocuklar İçin, Oditoryum, Kaleydoskop ve Absürt seçkileri yer alıyor.
 
KISA FİLM YARIŞMASI
 
Festival bu yıl kısa film türünün gelişimine katkı sağlamak, bu alandaki üretimin ilerleyen yıllarda daha da artmasına öncülük etmek ve kısa film yönetmenlerine destek vermek amacıyla Kısa Film Yarışması gerçekleştirecek. Bu yıl 20 farklı ülkeden 66 kısa filmin başvuru yaptığı Kısa Film Yarışması’nda 8 ülkeden 13 kısa film yer alacak. 
 
Finale kalarak Festival programında yer alan filmler En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri için yarışacak. Festival izleyicileri ise verdikleri oylarla Seyirci Özel Ödülü’nün sahibini belirleyecekler.              
Seçici Kurul’un belirleyeceği En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri ile seyircilerin belirleyeceği Seyirci Özel Ödülü, 17 Ekim Pazar günü akşamı çevrim içi yayınlanacak ve tüm Türkiye’den takip edilebilecek Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.
 
Tüm Gösterimler Ücretsizdir...
 
Tüm film gösterimleri ve diğer yan etkinliklerin sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı seçenekleri ile erişilebilir olarak takip edilebileceği Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye www.engelsizfestival.com adresinden ulaşılabilir.

instagram.com/engelsizfestival/
facebook.com/engelsizfestival/
twitter.com/engelsizff