PERU FİLMLERİ FESTİVALİ

PERU FİLMLERİ FESTİVALİ

PERU FİLMLERİ FESTİVALİ

Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi
20 - 23 ARALIK 2021
Saat: 18:30
 
PROGRAM;
 
SIGO SIENDO
20 Aralık 2021 - Saat 18:30
2013 / Müzikal / Belgesel / 2 saat
 
Yayın tarihi: Eylül 2013
Yönetmen: Javier Corcuera
Editör: Fabiola Sialer Cuevas
Yapımcılar: Rolando Toledo, Gervasio Iglesias, Guillermo Toledo (ortak)
Senaryo: Javier Corcuera, Ana de la Prada
Müzik: Chano Díaz Límaco (müzik yönetmeni)
Ses: Rosa Maria Oliart
Fotoğraf: Jordi Abusada
Kurgu: Fabiola Sialer Cuevas
Oyuncular: Amelia Panduro, César Calderón, Jaime Guardia, Máximo Damián, Raúl García Zárate, "Chimango" Lares, Félix Quispe "Duco", Magaly Solier, Carlos Hayre, Sara Van. Rosa Guzmán, José Izquierdo, Manuel Vásquez, Susana Baca, Laurita Pacheco, Sila Yllanes, Ballumbrosio Family
 
Yönetmenliğini Javier Corcuera Andrino'nun yaptığı ve 2012'de Peru'nun farklı yerlerinde çekilen, ülkenin üç ayrı bölgesinden popüler müzisyenlerin hikayelerini ve aralarındaki ilişkileri, karakterlerin ilk melodilerini bestelediği, yaşam alanlarına dönüşlerini anlatan uzun metrajlı bir belgesel filmdir. Filmin adı için düşünülen ilk isim “Derinden Gelen Sesler” idi fakat sonrasında Quechua dilinde "Hala aynıyım" anlamına gelen Kachkaniraqmi olarak değiştirildi.
 
------------------------
RETRATO PERUANO DEL PERU
21 Aralık 2021 - Saat 18:30
2013 / Belgesel / 1sa 13dk
 
Yönetmenler: Sofia Velázquez, Carlos Sánchez Giraldo
Senaryo: Sofia Velázquez, Carlos Sánchez Giraldo
Müzik: Paco Chirinos, Pauchi Sasaki, Tomás Gistau
Fotoğraflar: Carlos Sánchez Giraldo
Oyuncular: Miguel Valverde, Johnny Alvarez, Eva Valenzuela
Yapımcı Şirket: Mercado Central
 
Eva, kendini görüntülerde bulmaya çalışan genç bir fotoğrafçıdır. Miguel, müşterilerinin portrelerini yapmak ve onlara olmak istedikleri şeyi sunmak için sihirli bir güce sahip bir ressamdır. Jhonny, Meksika sokaklarında dolaşan, hikayeler ve anılar sunan Perulu gezgindir. Resim ve onları şaşırtan büyülü bir Latin Amerika gerçekliği ile çerçevelenmiş üç arayış hikayesini sunarken, hafıza, onları bir araya getiren ortak yaşamlar, kim olduklarının ve ne olmak istediklerinin etkileyici öyküsünü anlatır.
 
-------------------------
CHICAMA
22 Aralık 2021 - Saat 18:30
2013 / Drama / 1sa 15dk
 
İlk çıkış tarihi: 11 Nisan 2013
Yönetmen: Ömer Forero
Senaryo: Ömer Forero
Görüntü Yönetmeni: Mario Bassino
Yapımcılar: Carolina Denegri, Héctor Gálvez
Oyuncular: José Sopan, Ana Paula Ganoza, Pedro Castillo, Carlos Arévalo, Fernando Bacilio, Luis Florian, Fabiana Oribe, Edys Centurión, Damaris Damaris
 
César, kuzey Peru'daki Trujillo şehrinde öğretmen olarak iş arayan genç bir adamdır. Ancak kontenjan az olduğu için iş bulamaz. Hayal kırıklığı ve içinden geçtiği zor ekonomik durumla karşı karşıya kalan César, Peru'nun güney bölgelerinin en yüksek kesiminde küçük bir and kasabası olan Santa Cruz de Toledo'da öğretmenlik yapmayı kabul eder. Orada Trujillo'dan gelen Juanita ile tanışır. Juanita, onun aksine, sahil kesiminin dışında öğretmenliğin nasıl olduğunu deneyimlemek ister. Bu sayede kahramanımız César küçük öğrencilerinin ihtiyaçlarını fark eder ve Juanita ile birlikte çocuklara eğitim yoluyla yardım etmenin yollarını aramaya başlar.
 
---------------------------
MATAINDIOS
23 Aralık 2021 - Saat 18:30
 
2018 / Drama / 1sa 16dk
 
Yayın tarihi: 2018
Yönetmenler: Oscar Sanchez Saldaña, Robert Julca Motta
Müzik: Marco Dávalos
Görüntü Yönetmeni: Marco Arauco
Oyuncular: Carlos Solano, Nataly Aures, Glicerio Reynoso, Faustina Sánchez, José Vivas, Elmer Vivas
Senaryo: Oscar Sanchez Saldaña, Robert Julca Motta
 
Dört And Dağları sakini, akrabalarının kaybolmasının neden olduğu acıyı sona erdirmek için kasabanın Koruyucu Azizi onuruna festivalin organizasyonunu üstlenirler. “Aziz'i mutlu et” kasaba sakinlerinin sloganıdır çünkü Koruyucu Aziz'in bu şekilde yas dolu zamanları ortadan kaldıracağına inanırlar. Bu nedenle, dört kasaba sakini, en iyi kutlamayı gerçekleştirmek için ellerinden geleni yaparlar. Hazırlık sırasında yaşadıkları tüm zorluklara ve sorunlara rağmen, kayıp akrabalarının sembolik cenaze töreniyle sonuçlanması planlanan büyük bir etkinliği gerçekleştirmeyi başarırlar. Fakat bir etkinliği düzenleyenlerden birinin başına gelen beklenmedik bir kaza, kasaba sakinlerinde kötü bir alâmet yaratır ve Koruyucu Aziz'in üzüntülerini ve acılarını yatıştırma konusundaki yardımını sorgulamaya başlarlar.