::BİRGRUPİNSAN::

::BİRGRUPİNSAN::

::BİRGRUPİNSAN::

Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi
Andrey Karlov Sergi Salonu
15 Şubat - 2 Mart 2022
Açılış Tarih ve Saati: 15 Şubat 2022 - 18.00

 
Toplulukların bir araya gelişi, birlikte hareket etmeleri birçok nedenselliğe bağlı olarak gelişir. Bu bir araya gelişler bazen oldukça saf ve kendiliğinden gelişebilir. ::BİRGRUPİNSAN:: da böyle oluşmuştur. 
 
Bir gün sosyal iletişim platformlarından bizlere yaptığı bir duyuru ile başlamış ve sanatçılar onun etrafında toplanmıştır. Çeşitli platformlara üye 92 sanatçının, farklı malzeme ve teknikle yaptığı resimlerden oluşan sergi, bahsedilen İkinci Büyük Sergi olup, 2 Mart 2022 tarihine kadar Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde görülebilir.
 
Celalettin Tandoğdu (Sergi Bildirisi)
 
Günümüz insanı elektronik devrimin sonuçlarını; faydalı, sıkıcı ve rahatsız edici etkileri ile yaşıyor. İletişim artık çok kolaylaştı. Ancak bu kolaylık ve sınırsız imkanlara rağmen bu yeni iletişim mecraları ve şekilleri bireyi, yalnızlığa itmiştir. İnsan sosyalmiş gibi yaşayan ama içe dönük, sosyal ilişkilerden kaçan, kolaycılığa sığınmış bir hale gelmiştir... Sanal alem, yalan alem derken özgüvenini yitirmiş, yüz yüze görüşmelerden uzak, her şey hazır ve özensiz. Fakat bir taraftan da gizli saklı bir bilgi edinme merakı... Tam da bu noktada bir gün aniden, içten gelen bir dürtüyle bir paylaşım başlattık. İçeriği kültür-sanat adına paylaşımlar olsun istedik.

Bir ortak platform! Bu platform kendiliğinden bir umut oldu. Böylece çoklu buluşmalar, sunumlar, söyleşiler yapma isteği, heyecan verici, özgüvenli, kişiye güç kazandıran birliktelikler doğdu.


::BİRGRUPİNSAN:: işte bu iletişimin içinde adeta kendiliğinden, bir eksiklik, bir boşluk hissedilmiş hızlı bir şekilde giderilmeye, doldurulmaya çalışılmıştı. Öneriler, beğeniler, görsel fikirler oluştu. Bu yazışmalar esasında bir küçücük teklif kocaman bir sanat şölenine dönüştü. İstanbul’da grup sergileri önerisinin birini düşünürken ikincisi, üçüncüsü oluştu. Sanaldık gerçek olduk, iletişim ve ilişkiler tüm hızıyla gelişirken paylaşımlarda uluslararası ortak bir dil, sanat, ile sımsıkı sağlam bağlar, bağlantılar oluştu. Tüm zorluklar ve engeller bile bizi güçlü kıldı, bizi biz yapan ::BİRGRUPİNSAN:: yapan da bu yoldu zaten, zorluklarla oluşmadık mı? Şimdi daha da güçlüyüz, inançlıyız, çünkü her zamanki gibi ben değil biziz ve biz her yerdeyiz!..

Hülya Düzenli  (Sergi Bildirisi)
 
Toplulukların bir araya gelişi, birlikte hareket etmeleri birçok nedenselliğe bağlı olarak gelişir. Bu bir araya gelişler bazen oldukça saf ve kendiliğinden gelişebilir. ::BİRGRUPİNSAN:: da böyle oluşmuştur. Ben bu oluşumun şahitlerinden biriyim. Sanatçı dostum Celalettin Tandoğdu, bir gün sosyal iletişim platformlarından bizlere kendiliğinden bir duyuru yaptı. Sanatçılar onun etrafında toplanıverdiler. 
 
Immanuel Kant, “Bu şiir, bu tablo, bu heykel güzeldir, dediğimde ondan duyduğum haz’a bu konuda ortak bir eğitim almış bütün insanlar da ortaktır” der. Buradan hareketle bu ortak eğitim, bence bir ortak payda olabilir. ::BİRGRUPİNSAN:: için ortak payda sanat düşüncesi, sanat üretimi en çok da sanatçı dayanışmasıdır. Grupta yer alan sanatçılar bir araya gelerek sergiler açıyorlar. Aralarında bir üslup bütünlüğü yok. Aralarında sadece samimiyet ve dayanışma var. Grubun gizli kahramanları var. Kendilerine görev verilince ya da sırası gelince üzerine düşeni yapıyorlar. Öneriyor, yazıyor, çiziyor, tasarlıyor kısaca hep beraber dayanışma içinde hareket ediyorlar. 
 
Charles Baudelaire der ki: “İğrenç olan bir şeyi, sanatsal ifade gücüyle sanat güzelliğe dönüştürür. Bu da sanatın ya da sanatçının şaşılası ayrıcalıklarından biridir.” Grupta yer alan sanatçılar hayata nereden bakarlarsa baksınlar, konuşmaları sert ya da yumuşak, ifadeleri kaba ya da zarif, sesleri yüksek ya da fısıldamakta. Hatta iğrenç ve acı olana değinebilirler. Onlar sadece ortak bir sorumluluk ve duyarlılıkla insana, hayata ve sanata sarılıyorlar. En çok da başkalarının fark etmediklerini fark ediyorlar.
 
Dünyada ve ülkemizde zor günler geçiriyoruz, sağlıklı kalmak en temel durum. Hayatı sürdürmemiz için hepimizden daha çok özveriyle  çalışan tüm sağlık çalışanlarına, "kendinize iyi bakın" diyen sevgili gençlere teşekkür ederiz. Hayat devam ediyor, çalışmak ve üretmek güzelliği paylaşmak daha da güzel.