ORTA AMERİKA VE DOMİNİK CUMHURİYETİ FİLM FESTİVALİ

ORTA AMERİKA VE DOMİNİK CUMHURİYETİ FİLM FESTİVALİ

ORTA AMERİKA VE DOMİNİK CUMHURİYETİ FİLM FESTİVALİ

Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi
Sabahattin Ali Konferans Salonu

13-17 Haziran 2022
Panama (Causa Justa - Haklı Dava)
13 Haziran 2022 - Saat: 17.00

Haklı Dava, tarihin Panama versiyonudur. Ricardo Miro ödülüne layık görülen Profesör Pedro Luis Prado’nun “Hayalin Öteki Yakası” adlı büyük eserindeki karakterlerle beraber bu işgali yaşamış Panamalıların anlattıkları gerçek olaylara dayanan bir uzun metrajdır. 
 
Dominik Cumhuriyeti (Santo Domingo)
14 Haziran 2022 - Saat: 17.00
16 Haziran 2022 - Saat: 16.00

1492’de İspanyolların Amerika kıtasına gelişiyle, bilinen dünyanın haritası değişir ve böylece bu yeni dünyanın en önemli beşiği ve başka yerlere başlangıç noktası olacak bir şehir doğar. Bu, Amerika’nın ilk şehrinin doğuşunun ve insanlığın gidişatını sonsuza dek değiştirecek bir şehrin hikayesidir.
 
Panama (Salsipuedes)
15 Haziran 2022 - Saat: 18.00 

Salsipuedes; özellikle hapiste yatan eski bir boks şampiyonu olan babası, Boby Pimienta’nın kötü etkilerinden uzaklaştırmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne okumaya gönderilen Andres Pimienta isimli bir gencin hikayesidir. 10 yıl sonra, büyükbabasının cenazesi için döndüğünde Boby’le karşılaşır, bu buluşma Andres’in kaderini belirleyecektir. Gizlice Panama’da kalmaya karar verir ve sadece kendi hayatı ve geçmişinin anlamlandıracağı bir yola koyulur.
 
Kosta Rika (Devrimin First Lady’si)
15 Haziran 2022 - Saat: 16.00
17 Haziran 2022 - Saat: 18.00

Devrimin First Lady’si, yabancı bir ülkeye ve ileride kimliğini değiştirmesine sebep olacak adama aşık olan Henrietta Boggs’un olağanüstü hikayesidir. Devrimin First Lady’si, yalnızca yeni bir Kosta Rika’nın kimliğini şekillendirmek için verilen olağanüstü mücadelenin anlatımı değil; aynı zamanda cesur bir kadının sınırlarından sıyrılıp ufkunu nasıl genişlettiğinin ve hiç hayal etmediği bir hayatı nasıl yaşadığının hikayesidir.
 
Guatemala (Eylül)
16 Haziran 2022 - Saat: 18.00
17 Haziran 2022 - Saat: 16.00
 
Gerçek olaylara dayanan bir dram olan “Eylül”, Guatemala’daki silahlı iç çatışmanın en zor zamanlarından birinde hayatta kalma mücadelesi veren, bir baba ile kızı arasındaki sevgi dolu hikâyeyi anlatmaktadır. “Bu hikâye, yönetmenin kişisel hikayesi olup, 5 Eylül 1980’de saldırıya uğrayan otobüste bulunan annesi ve erkek kardeşinin anılarına dayanmaktadır.” 

Etkinlik ücretsiz olup, katılım koltuk sayısı ile sınırlıdır.