1919/23 DESTAN VE ONLAR

1919/23 DESTAN VE ONLAR

1919/23 DESTAN VE ONLAR

Açılış Tarihi ve Saati: 28 Ekim 2022 - 18.30
28 Ekim - 27 Kasım 2022 
 
Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi
Abidin Dino, Füreya Koral ve Andrey Karlov Sergi Salonları

Sanatçının, uzun yıllardır üzerinde çalıştığı Anadolu uygarlıkları ve coğrafyasının kültürel mirasından esinlenerek yazdığı kapsamlı kitaplar, Anadolu Uygarlıkları hakkında yapmış olduğu araştırmalar, belgesellerin sanatçı da bıraktığı izler bu kez farklı bir çalışma ile karşımıza çıkıyor. Gürol Sözen’in konusu:  Kurtuluş Savaşı’nın destansı yorumu.
                         
Sözen; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren bu büyük destanı, bu büyük olguyu resimlemesini ve yorumlamasını, gelecek kuşaklara bir “hatırlatma” olarak tanımlıyor. Proje danışmanlığını Prof. Dr. Kıymet Giray, Serginin mekân tasarımını İç Mimar ve Çevre Tasarımcısı Dr. Meltem Giray ve grafik tasarımını Hakan Dölarslan’ın yaptığı “1919-1923 Destan ve Onlar” başlığı altında ki bu sergi, 28. Ekim 2022 tarihinde Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılıyor.
 
Serginin bir başka özelliği;  Kurtuluş Savaşı’nı konu edinen ressamların ötesinde bu görkemli olguya ilk kez farklı şiirselliği ve  kendine özgü ustalığı ile savaşın destansı özelliğini yansıtmasıdır. Bir başka deyişle, Anadolu halkının,  yani adlı, adsız kahramanlarının, onların; yabancı ülkelerin işgal ettikleri Anadolu topraklarında, işgale karşı direnen özü, bir belgesel film gibi yorumlamış olmasıdır.  
 
Serginin proje danışmanlığını yapan sanat tarihçisi Prof. Dr. Kıymet Giray ise bu eserleri şöyle yorumluyor:  
“Gürol Sözen’in “DESTAN VE ONLAR” sergisi, sanatçımızın 2020 yılından başlayarak özel olarak planlayıp, tasarlayarak yaptığı eserlerini kapsamına alan destansı niteliklere haiz olan kompozisyonlardan oluşmaktadır. Değerli sanatçımız Gürol Sözen’in, “DESTAN VE ONLAR” konseptli,  soyutlamalarının yer aldığı eserleri, sanatçının yaşamı boyunca durmaksızın çalışarak geliştirdiği, özgün estetik değerlerinin günümüz çağdaş sanatına uyarlı olan göstergeleridir. Gürol Sözen’in,  sanat hayatı boyunca, her zaman yeni projeler üzerinde düşünen, yepyeni soyutlamalar ortaya koyan, sistemli ve düzenli çalışma alışkanlığı ile yapmış olduğu eserleri sanat anlayışının her döneminde yeni projelere imza atan sanatçı kişiliğini belirler. “