2022+1 INFINITY/SONSUZLUK

2022+1 INFINITY/SONSUZLUK

2022+1 INFINITY/SONSUZLUK

28 Ekim - 27 Kasım 2022 
 
Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi
Eren Eyüboğlu ve Osman Hamdi Bey Sergi Salonları
 
Türkiye Cumhuriyeti’mizin kuruluşunun 99. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında,  konsepti “2022+1 INFINITY/SONSUZLUK“ olarak belirlenen ve alt başlıkları “Cumhuriyetin Kazanımları” ile “Sanat Hayatımızın Atar Damarıdır” olan etkinliğimizde, çağdaş sanatımızın ulusal ve uluslararası temsilcileri olarak tanınmış olan 10 genç sanatçımızın 100 eseri,  Çankaya Belediyesi, Doğan Taşdelen Kültür Merkezinde sergilenecektir.
 
Türkiye Cumhuriyeti’mizin 99. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında;  Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun asal ilklerinden birisi olan, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak ülküsünün göstergesi;   çağdaş sanat alanında ulaşılan gelişmelerdir. Sanatımızı ulusal ve uluslararası sanat platformlarında ve literatüründe yer almasını gerçekleştiren genç sanatçılarımızın eserlerini siz sanatseverlerle buluşturuyoruz. Cumhuriyet Türkiye’sinin kuruluş programı, hemen hemen her alanı kapsayan bir reform süreci içinde ilerlerken, sanatın bütün dallarında da yeniliklerin ve çağdaş atılımların gelişmesine önayak olur. Yenilik hareketleri sosyal, siyasal, ekonomik alanda olduğu gibi, özellikle de kültür etkinliklerinin yücelmesine önayak olan edebiyat ve sanat dallarında da uluslararası önem taşıyan gelişmeler yaratır.
 
“2022+1 INFINITY/SONSUZLUK” konseptli sergimiz, 21. yüzyılın ilk çeyreğinde, Cumhuriyetin kazanımları olarak gelişen resim sanatı tarihimizin sanatçıları olarak ulusal ve uluslararası sanat etkinliklerinde yer alan, ödüller kazanan; çağdaş estetik duyarlığa, teknolojik gelişmelere ve çağımızın felsefesine uyarlı eserleriyle tanınan avangart sanatçılarımızın arasından yapılan ilk seçkidir.  Hayatımızın atardamarı olan sanat etkinliklerimiz arasında yer alan, genç sanatçılarımızın eserlerinin sergileneceği sergimiz kapsamında, genç sanatçılarımızın kendilerinin belirledikleri konuları içeren, özgür ve özgün sanat anlayışlarını yansıtan, çağdaş estetik kuramlarla zenginleşen eserleri sergilenecektir. 
 
SERKAN YÜKSEL, BEYZA BOYNUDELİK, BURÇİN ERDİ, FIRAT ERGİN, BURCU PERÇİN, SEYDİ MURAT KOÇ, ASAF ERDEDMLİ, SEÇİL EREL, MUSTAFA DUYMAZ, ELİFKO olmak üzere, 10 sanatçıya ait olan 100 eser, “2022+1 INFINITY/SONSUZLUK” sergimiz, Cumhuriyetimizin 99.uncu kuruluş yıldönümünün 100 eserle kutlanmasının hedefi olan sonsuzluk anlamıyla örtüşmektedir.
 
Proje danışmanlığını Prof. Dr. Kıymet Giray, serginin mekân tasarımını iç mimar ve çevre tasarımcısı Dr. Güniz Meltem Giray ve sergi kataloğumuzun grafik tasarımını Hakan Dölarslan’ın yaptığı “2022+1 INFINITY/SONSUZLUK” konseptli sergisinde siz değerli sanatseverleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.
Kıymet Giray