BAŞKANIN MESAJI

Yaz ile bahar arasındayız. Bahardan çok artık yazdayız. Yazın sıcaklığının, narinliğinin, hafifliğinin, gölgelerde gülümseten yüzünün her yeri sardığı zamanlardayız. Çünkü, Haziran’dayız. An’dayız. Anın, tasası azalmış günlerindeyiz. Tüm şehrin sessizleştiği anda şehir ezgilerini her şart altında, her daim yine söyleyecek, renklerini tüm insan yüzlü tablolara aksettirecek.
 
Sanat, benzersizce daima bir kez gerçekleşir aslında; belleğimizde, her kitap daima ‘bir’ kez okunur, her film daima ‘bir’ kez izlenir ve geriye yitirilmeyen, silinmeyen hatıralar kalır. Hani, güngörmüş yazar Henry Miller, hatıra kitabı Hatırlamayı Hatırlamak’ta; “Her şey yalnızca bir kez olur ama sonsuza kadar sürer… Bellek, sonsuzluğun zemininde dolaşan uyurgezerin tılsımıdır. İnsanın yeryüzündeki görevi hatırlamaktır, hatırlamayı hatırlamak,”tır demez mi? Yeryüzü görevi olarak sanatı ve hayatı hatırlamayı hatırlamak ne büyük bir bahtiyarlık olur değil mi?
 
Değerli şairimiz Didem Madak, “Birileri mutsuzsa, mutsuzlara nergis yolla, / Bir kırmızı battaniye, / Onlara bir mutluluk çadırı yolla,” der. Biz işte, mutsuzlara da, mutlulara da, sanat meraklılarına da sanat aracılığıyla aslında bir “mutluluk çadırı yolluyoruz”. Yolluyoruz ki, her türden sanatsal etkinin korunaklı gücüyle buluşsunlar ve nergisli hayatları olsun diye.
 
Sanatsal duyumlar, duyuşlar ve duyuruşlar hayatın çok yönlülüğünün, değişkenliğinin, kolay ele geçmezliğinin simgeleri de değil midir? Durduğunuz ve baktınız yön, olayları hemen başkalaştırır. Bu yüzden mutlak hakikat’den ziyade; daha çok hayatın göreceli, dereceli hakikatinden bahsedilebilir.
 
Şehrin yaza yazılmış kokuları, özlemleri, tutkuları, çeşnileri; meydanları, sokakları dolduran cümbüşleri, çocuk parklarındaki çocukların hareketli sevinçleri, yaşlıların kışın pasını vücutlarında atmak için gezinip oturdukları parkları, kısacası şehrin salt kapalı mekanları değil, tüm yerleri sanata açıktır. Sanat oraya da davet edilmiş ve oralarada sanat herkesi davet etmektedir.
 
Güzel mevsim günlerinin içinden geçerken güzel sanat duraklarında soluklanırken Haziran ayında da sizleri çok kıymetli etkinlikler ile bir araya getiriyoruz;
Fikret Otyam Sanat Merkezi’nde Veli Aras Yalçınkaya ‘Fazlalıklar’ sergisi devam ederken, Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde Pınar Türkdemir ‘Yine Yeniden’ sergisi, Meb Şura Salonu’nda Çankaya Belediyesi Hoy-Tur Halk Dansları Topluluğu ‘Renkler’ isimli etkinliği ile sizlerle buluşurken heyecanımızı saklayamıyor ve 5.Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali’nden söz etmeden de duramıyoruz. Ve yazın en güzel günlerinde Avrupa Müzik Günleri’nde sizleri Ahlatlıbel Atatürk Parkımıza davet ediyoruz. Daha güzel ve sanat dolu günlerle bir araya gelmek üzere;
 
 
 
Mutluluk ve sevgi ile,
 
Alper TAŞDELEN
Çankaya Belediye Başkanı