BAŞKANIN MESAJI

Merhaba,
 
Tarlaların ekilip sürüldüğü, yağmur damlalarının toprağın hücrelerine nüfuz ettiği Ay’dır Ekim ayı…
 
O sebeple Ekim’dir. Yeni bir başlangıçtır. Taze umutların filizlenmesidir. Direnme ve var olma çabasıdır. Dalından nazikçe toprağın merhametli göğsüne düşer kurumuş yapraklar. Bu son buluş aslında bir var oluşun belirtisidir. Umutlarımız, beklentilerimiz, özlemlerimiz gibi. Ekim hüzündür… Ekim mutluluktur… Ekim direniştir…
 
Tıpkı; Ankara’daki tren garı gibi gözü yaşlıdır. Tıpkı; Cumhuriyet bayramı coşkusu kadar mutludur.  Ve Ankara’nın tüm yurda kafa tutup başkent olması kadar isyankârdır. Yani; tüm notalar gelişi güzel dizilmiş olsa bile, Ekim en kırılgan yerde dimdik duran sol anahtarıdır.
 
Ne güzel söylemiş Mozart  “Müzik notalarda değil aralardaki sessizliktedir.”
 
Hikâyemizin, hayatımızın ve boşluklarımızın sanatla dolması, söylenecek sözümüzün her zaman olması gerek. Yeni sezona umutlarla başladık. Sergiler, festivaller, açılışlar ve konserler… Hüzünlerimizi ve umutlarımızı sol anahtarının yanına sağlam dizersek sanırım birlikte söylediğimiz şarkılar daha da anlamlı olacak. Ekim’in tüm yurdumuzda taze umutlara filizlenmesini dilerken sizlerle buluşturmayı planladığımız etkinliklerimiz arasında;
 
Yılmaz Güney Sahnesinde ‘Sisler Bulvarında-Attila İlhan’ isimli tiyatro oyunu, Yaşar Kemal Kültür Merkezinde ‘İnce Memed Senfonisi’ konseri, Zülfü Livaneli Kültür Merzinde Frida Kahlo’nun 115. yaşına özel ‘Frida Diyalogları’ sergisi, Fikret Otyam Sanat Merkezinde Füsun Kavalcı ‘Ankara Kumbaram’ sergisi, Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Gürol Sözen‘1919/23 Destan ve Onlar’, Arif Künar’ın ‘Don Kişot’ koleksiyonu, ‘Hocaların Hocası Turan Erol’a Saygı’ sergileri ve ‘6. Kadın Yazarlar Haftası Söyleşi ve İmza Günleri’ ve Ekim ayından itibaren faaliyete geçecek olan ‘Turan Erol Sanat Atölyesi’ ile sizleri sanatla buluşturuyoruz.

Turan Erol Sanat Atölyesi 
Üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi ve dengi bölümlerinin yetenek sınavlarına yönelik olup, atölye süresince; kompozisyon, oran-orantı, ayrıntı, ışık-gölge gibi temel bilgiler ile ek bölümlerin mülakat sınavları için sanat tarihi, sinema, müzik, dijital sanat, sanat teorisi ve renk bilgisini içeren genel kültür dersleri de ele alınacaktır.
 
Mutluluk ve sevgi ile,