BAŞKANIN MESAJI

Ankara ve Şubat!
 
Kara kış ile kışın arasında; buz tutan havuzlar ile kuru gölgeli ağaçların arasında; yiyecek için donmuş karı ve toprağı eşeleyen güvercinler ile su ve yiyecek bulmada zorlanan o üşüyen sokak hayvanları arasında; yoksul evlerin cılız yanan doğalgazları ile tenhalaşmış, fakirleşmiş sofraları arasında bir Şubat! Hepimiz üşüyoruz! İnsanlığımız üşüyor, sokaklarımız üşüyor, şehrin üstünde gezinen rüzgar üşüyor, karamsarlık bile üşüyor. “Asla yaşamıyoruz, yaşamayı umuyoruz,” diyen hassas yürek terazisi ile bilimi ve ruhu ölçmeyi bilen Pascal böyle söylemişti, yüzyıllar evvel.
 
Hazin ve üzücü! Yaşayamamak ve yaşamayı ummak! Umarken de hala yaşayamamış olmanın ıstırabı ile dolup taşmak. Yine de Pascal’ın bir yerde düşünce öncülerinden, bir bilge ve Stoacı olan Seneca, Ahlak Mektupları’nda, “Umut etmeyi bıraktığın zaman, sana istemeyi öğreteceğim,” der. Umut etmek, bağlanmayı bilmektir; somut, hayat içi şeylere bağlanmayı bilmektir.
 
İnce düşüncelerin ustası Montaigne, “Bir amaca bağlanmayan ruh, yolunu kaybeder çünkü her yerde olmak hiçbir yerde olmamaktır...” dememiş miydi? O halde, amaç nedir? Bu kış günlerinin tümen tümen soğuk taşıdığı günlerde, çığlık çığlık sanat taşımak, sanatla olmak, sanatın olduğu yerde olmak, hatta sanat olmak! Çünkü sanat ile esneyen yürekler ve zihinler dayanışma ile, özgürlük ile, öteki ile birlikte düşünme ile amaçlanır! “Kar yağıyor üstümüze inceden,” diyen şairi onaylarken, diyoruz ki, kapalı mekanlarda üstümüze bu ay sanat yağsın, sanatın coşkusu ve sevinci yağsın; yağsın ki, karamsarlığı bile eritsin.

Bu ay da sizin için, sanat için hazırladığımız etkinliklerle; Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, Nazım Hikmet’in 120. yaşına özel olarak hazırlanan etkinliklerden; değerli fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel’in “Nazım’la 120 Yıl Sergisi” devam ederken, Aktiffelsefe’nin ‘Felsefe, Kültür, Gönüllülük Günleri ve Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması Karma Sergisi’, ‘İki Uzak Sandalye’ ve Japonya Büyükelçiliği’nin düzenlediği ‘Yokai Geçit Töreni: Japonya’dan Doğaüstü Varlıklar’ sergileri, ‘Kalbin Yolculuğu’ konseri, ‘14 Şubat Dünya Öykü Günü’ söyleşisi, Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde ‘Genç Dalga’ sergisi, Fikret Otyam Sanat Merkezi’nde ‘Füsun’un Kadınları’ sergisi, Yılmaz Güney Sahnesi’nde ‘Çok Acayip Kabare’, ‘Anadolu Tiyatrosu Meddah’, ‘Şinagava Maymunu’ oyunları ile sömestır tatili çocuk oyunlarında siz değerli sanatseverleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
 
 
Sanat ve sevgi ile,
 
Alper TAŞDELEN
Çankaya Belediye Başkanı