Alper Taşdelen

Çankaya Belediye Başkanı

Merhaba,
 
Yerkürenin yarısı yaza merhaba diyecek. Aylarca yürüdüğümüz yola mihmandar olacak güneş. Kalbimizin, tenimizin, bağımızın, bahçemizin yol arkadaşı… Kıpkırmızı kızaracak çocukların yanakları, kiraz gibi. Kiraz ayıdır Haziran. Kiraz barışı simgeler. Aniden açar çiçeklerini; sanırsınız ki renk cümbüşü… Bağa, bahçeye, sokağa, caddeye bir coşku ilişiverir. Soluk alışverişi değişir tüm sokağın. Ancak birden döker yapraklarını. Sanki az önce bağı bahçeyi çevreleyen, her yere, her köşeye dağılan sevincin kaynağı yok olmuştur. Çocukken kulağımızın üzerine iliştirirdik kirazı; sonra dayanamaz yerdik ve yenisini takardık. Çok sürmezdi bahçede kirazın kalması. Mevsimi biterdi; kendi narindi ve tadı güzeldi. 

Barış da öyledir işte. Çabuk gelir; hemen gider. Narindir. Gelir çünkü çok istemişizdir. Gider çünkü başka yerlere de ulaşması gereklidir. Çünkü her yerin bağı, bahçesi, her sokağın kırmızı yanaklı çocukları var. Tadını alıyorsak zihnimizde kalmasına izin vermek gerek. Özlemek, beklemek, küstürmemek gerek. Çabuk solar Barış. Çabuk solar kiraz. Çabuk solar çocuklar.

İçimizi ısıtan Haziran coşkusunun dünyanın tüm bahçelerine yayılmasını dilerim. Yerkürenin hangi yarısında olduğumuzun bir önemi yok bahçelerin evrenselliğine inandığımız sürece. Bir yanımıza kar yağsa ne olur? İçinde güneşi taşıyanlar üşür mü? Üşütür mü kırmızı yanaklı çocukları? Küstürür mü kiraz ağaçlarını?
Doğayla barışacağımız, yakmayacağımız, yok etmeyeceğimiz, güneşi her zaman içimizde hissedeceğimiz, güneşli güzel günlere merhaba diyeceğimiz günlerin özlemiyle… 

Yeniden başlayarak her günün, her anın daha da kıymetini bildiğimiz güven dolu günlerde yine ve yeniden sizleri sanata davet ediyoruz: Fikret Otyam Sanat Merkezinde, uluslararası alanda ülkemizi temsil eden ressam ve heykel sanatçılarının “Göz Lekesi” isimli karma sergisi devam ederken Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Yılmaz Güney Sahnesi’nde “6. Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali” gerçekleşiyor. Öykü severler ile “20. Uluslararası Ankara Öykü Günleri” ile bir araya gelirken sezonu 2022 - 2023 kültür ve sanat sezonunu kapattığımız Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mezuniyet Sergisi’de siz değerli sanatseverleri aramızda görmeyi arzuluyoruz.
 Sevgi ile,